„Czitamy”vol.2. jest „baja”

Druga cześć posta w którym dzielimy się z Wami naszymi odkryciami literackimi. Obecnie tzn. teraz kiedy Pola ma 18miesiecy, jesteśmy na etapie hulaj dusza, piekła nie ma w każdym razie nie literackiego, tematycznie szalejemy, żeby nie było nudno i w kółko to samo. Bo ileż można wałkować te same książki, choć pozycje nie do zdarcia też nam się zdarzają . Podglądamy, co czytają inni, inspirujemy się internetami, ale głównie to sami celujemy na swój gust, wybieramy, co nam się podoba. A podobają nam się książeczki o czymś, lubimy  książki ciekawie, ładnie i najlepiej zabawnie ilustrowane. W tym zakresie prym dla nas wiodą na razie książki ze Złotej Serii Wydawnictwa Wilga autorki Doroty Gellner świetne rymy, przezabawne wierszyki-historyjki, czytając i oglądając postacie, sami zaśmiewamy się do rozpuku, są prze cudne i cudaczne. Prze genialne Czekoladki dla Sąsiadki zostały nawet wpisane na Listę Skarbów Muzeum Książki  Dziecięcej. Często mamy książeczki dla starszych dzieci ale ponieważ Pola czyta z nami, nie ma obaw, żeby coś jej się stało podczas czytania :P, a na przeżycie fascynujących przygód i opowieści ma pełne przyzwolenie. Generalnie od pewnego czasu widzimy, że książeczki z samymi obrazkami już nie wystarczają Poli, przegląda je szybko i widać, że ją nudzą na tym etapie. Ale książki z kartkami takimi prawdziwymi, nie grubymi ohoho to jest smakołyk literacki i dotykowy. W jej dziecięcej nomenklaturze, więc rozróżniamy „czitamy”to ogólnie wszystko, co w ręce wpadnie i „baja” czyli status hight level naszej literackiej półki, to właśnie wyróżnione książki z kratkami, które można przekłada oglądać, są duże i mają dużo tekstu. Kilku pierwszym w początkach tego czytania „baji” żywot się nieco nadwyrężył, pourywał, pozagniatał, ale po kilku próbach kolejne już trzymają się nieźle .

20170103_100759

Zabawy z książką to u nas nie tylko czytanie, to też ćwiczenie spostrzegawczości, obserwacji, zabawy dźwiękowe. Pytamy np. gdzie jest jakaś postać, zwierzątko, element np.garnek na płocie 🙂 i Pola szuka i wskazuje, pytamy jaki dźwięk dane zwierzątko wydaje lub jak się nazywa itd. Z Wilgą znowu :)to wydawnictwo ma u nas sporo pozycji na półce, czytamy, oglądamy i odgadujemy serię Wykrajanek, niektóre znam już na pamięć i wiem, że znane mi mamy, też recytują je z pamięci, to tylko dowodzi jak lubiane przez dzieci są te książeczki. Mają solidne kartonowe grube strony są ciekawie i bardzo kolorowo i bogato ilustrowane, mają proste wpadające w ucho rymowanki, każda opowiada jakaś historyjkę zwierzątka, świetnie się czyta maluchowi.

20170103_094440

Oczywiście jak pewnie u większości rodzin, swoje zacne miejsce zajmują także klasyki, jak polscy poeci dzieciom u nas Tuwim, Konopnicka, Fredro, Brzechwa w formie małych książeczek tych które towarzyszą nam również w podróżach samochodowych, jak i w pełnowymiarowej formie do czytania „baji” np.wieczorem. Pięknie ilustrowane nieśmiertelnie, odświeżyły nam pamięć, także Jedziemy wieczorami z Lokomotywą, szukamy okularów z Hilarym, przechwalamy się z samochwałą lub gościmy u Trąbalskich itd.

Bardzo lubimy rymowanki też dla starszych dzieci, a te wydawnictwa SBM są ciekawe, humorystycznie ilustrowane i co ważne są o czymś, o dniach tygodnia, porach dnia i roku, o miesiącach i o czasie. Jest książeczka Moja Rodzina dotyczy członków rodziny i relacji między nimi, są też zgadywanki dotyczące np. przedmiotów, pojazdów, czynności, dzieci, przedszkola, zabaw. Co kraj to obyczaj  to świetne rymowanki o różnych ciekawych miejscach na świecie, mieszkańcach i ich zwyczajach. Ciekawa pozycja Kim Zostanę? dotyczy rymowanek o różnych zawodach, przeglądałam ją i planujemy kupić. Są to fajne książeczki i nie drogie kosztują ok.9,99zł my kupujemy je na poczcie 🙂

20170103_100910

Ostatnia pozycja którą od niedawna odrywamy przed wami wraz Polą, to książki z naszych rodzinnych stron. Ponieważ mama Kaszubka, a tata Ślonzok, to mała dostała do czytania i oglądania książki, inspirowane naszymi regionami. Wraz z nią odkrywamy ciekawe miejsca, rymowane historie o ważnych postaciach, legendach, związanych z krainą jezior i gór oraz czarnego złota :). Oczywiście są to pozycje na wyrost dla takiego malucha ale pooglądać obrazki i poczytać zabawne rymowanki o czymś nie zaszkodzi. Mam nadzieje, że spodobały się wam nasze wybrane propozycje, a może chętnie podzielicie się swoimi odkryciami. Chętnie je podpatrzymy:)

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s